сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 93
home Вести

Богоевски призна: Заев со предлог законот за ЈО сакал да ја заштити СЈО и Јанева

Богоевски призна: Заев со предлог законот за ЈО сакал да ја заштити СЈО и Јанева

Поранешниот пратеник од СДСМ, Павле Богоевски, призна дека првичниот предлог Закон за Јавно обвинителство имало за цел да ги заштити Специјалното јавно обвинителство и Катица Јанева. Првичниот предлог закон за ЈО требаше да го заштити Специјалното јавно обвинителство, вели Богоевски во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 ТВ.

Со ова Богоевски ги потврди изјавите на лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски каде што обвинуваше дека СДСМ и Зоран Заев сакаат да ја заштита Катица Јанева и СЈО и само поради тоа не можат да постигнат договор за носење на Законот за Јавно обвинителство.

Коронавирус