сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 9
home Вести

Богатството и имотите на Заев во Грција предмет на интерес на бугарските медиуми

Богатството и имотите на Заев во Грција предмет на интерес на бугарските медиуми

Додека во Атина врие на протестите против употребата на терминот „Македонија“ во името на нашата земја, а помеѓу два протеста посредникот Нимиц го посети и Скопје, за бугарските медиуми е најинтересна куќата на премиерот Зоран Заев на Халкидики- во туристичкото место Неа Мудања, пишуваат бугарските медиуми.

Он-лајн изданијата на позвучните „Труд“,“ Монитор“, а и другите пишуваат дека луксузната куќа на Заев чинела 100 илјади евра, но истовремено пренесуваат анализи и од грчките медиуми и брокерски агенции- кои пак тврдат дека вилата на македонскиот премиер е многу поскапа од наведената сума- односно дека чини 300 илјади евра.

Според грчките проценки, куќа на прв ред, веднаш до морето, со три спрата не може да биде само 100 илјади евра.

Во куќата, според медиумите чести гости на Заев биле политичари од Скопје и Косово, како и познати бизнисмени од земјава и странство.

Коронавирус