понеделник, 29. ноември 2021. Вести денес: 30
home Вести

Близу 6.000 активни случаи на коронавирусот во Македонија – проверете колку заразени има во вашиот град

Близу 6.000 активни случаи на коронавирусот во Македонија – проверете колку заразени има во вашиот град

Досега во земјата се направени вкупно 1.354.533 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 198.646 бројката на оздравени пациенти е 185.660, на починати е 7.012, а бројот на активни случаи изнесува 5.974.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 86863, Активни 3008
Куманово 12007, Активни 481
Тетово 10926, Активни 93
Прилеп 9328, Активни 236
Гостивар 7994, Активни 37
Битола 7303, Активни 193
Велес 6619, Активни 294
Кавадарци 6141, Активни 168
Охрид 6115, Активни 203
Штип 6015, Активни 202
Струмица 5865, Активни 131
Кичево 4067, Активни 86
Струга 3822, Активни 35
Кочани 3449, Активни 145
Гевгелија 2513, Активни 80
Неготино 2347, Активни 22
Свети Николе 1966, Активни 64
Радовиш 1572, Активни 42
Ресен 1566, Активни 33
Крива Паланка 1552, Активни 115
Дебар 1453, Активни 6
Берово 1222, Активни 12
Делчево 1139, Активни 21
Виница 1073, Активни 32
Пробиштип 976, Активни 54
Валандово 842, Активни 16
Кратово 631, Активни 47
Богданци 575, Активни 20
Крушево 541, Активни 11
Македонски Брод 476, Активни 3
Демир Хисар 471, Активни 31
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 347, Активни 47
Пехчево 318, Активни 3
Дојран 142, Активни 2

Коронавирус