понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 73
home Вести

Благој Истатов утре ќе биде погребан во родната Струмица

Благој Истатов утре ќе биде погребан во родната Струмица

Македонската фудбалска легенда, Благој Истатов, кој почина денес, ќе биде погребан утре во 14 часот на Градските гробишта во Струмица, а претходно, во 11 часот ќе се одржи комеморативна седница во големата сала на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, соопштија денес од Координативното тело кое е формирано по повод смртта на Истатов.

Поранешниот голман на струмичка Беласица, Победа од Прилеп, Партизан од Белград и Утрехт од Холандија почина во 71. година од животот.

Беше тренер на повеќе клубови во земјава и странство по завршувањето на кариерата, а најголемите успеси ги постигна со Беласица, меѓу кои и пласман во некогашната Единствена втора лига на Југославија.

Истатов беше член и на Стручниот штаб на македонската фудбалска репрезентација како тренер на голманите, а потоа се вклучи во работата на ФФМ како член на Управниот одбор.

Повеќе години живееше во Нов Дојран, каде има формирано своја фудбалска школа и беше сопственик на спортски комплекс и хотел, каде се подготвуваа многу екипи од земјава и странство.

Коронавирус