понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 100
home Вести

Битолските социјалдемократи гневни на партијата: Со ваква листа ли ќе барате победа?

Битолските социјалдемократи гневни на партијата: Со ваква листа ли ќе барате победа?

Зад затворени врати СДСМ вчера одлучи, Радмила Шекеринска, да биде носител во ИЕ 5.

Шекеринска во ИЕ 5 беше носител и во 2016 година. Втор на листата е Јован Митревски, пратеник од Струга, а воедно и координатор на пратеничката група на СДСМ.

Како трета на оваа листа се најде Бисера Костадинова која доаѓа од Битола, член е на Извршниот одбор на партијата и професорка на педагошкиот факултет.

Но оттука натаму започнуваат разочарувањата на битолските социјалдемократи, бидејќо ако се змеат во предвид минатите избори, СДСМ бара 20.000 гласови во Битола.

Членстото на СДСМ во Битола, ваквиот потег од централата во Скопје го сфаќа како потценувачки и омаловажувачки, но Шекеринска се надева на силна поддшка и убедлива победа во Битола.

Коронавирус