понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 62
home Вести

Битолчанец спаси 50 животи: Спречи трагедија во запалениот автобус кај Дубровник (ФОТО)

Битолчанец спаси 50 животи: Спречи трагедија во запалениот автобус кај Дубровник (ФОТО)

Автобус на „Хафет турс“ кој сообраќал на релација Скопје- Сплит, викендов во 3 часот се запалил во движење во близина на Дубровник.

Битолчанецот Вангел Котевски е херој на денот. Од опожарен автобус успеал заедно со уште еден сопатник да ги евакуира сите 50 други патници, Македонци, пренесува ТВ Сител.

Благодарение на нивната брза реакција нема никакви повреди кај патниците, ниту пак оштетувања на нивниот багаж.

Коронавирус