понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 120
home Вести

Биљали Зандели: Џафери сакал да провери дали има мнозинство, затоа ги терале пратениците да доаѓаат во скафандери

Биљали Зандели: Џафери сакал да провери дали има мнозинство, затоа ги терале пратениците да доаѓаат во скафандери

Арта Биљали Зендели пратеничка од ДУИ, во гостување во емисијата Топ тема на телевизија Телма, вели дека парламентарното мнозинство било изнервирано од обвинувањата од страна на опозицијата дека парламентарното мнозинство е нестабилно, и токму поради тоа спикерот Талат Џафери ја ставил 32-та седница за да провери, а на која гласаа двајцата заразени пратеници од СДСМ и ДОМ од корона вирус.

-Нон стоп што повикуваат од опозицијата дека власта го нема потребното мнозинство. Тоа веќе е научено како рефрен, немате 61, немате 62, немате мнозинство, немате мнозинство и сакаа со присуството на 32та седница да покажат дека тие се водители на процесите а не парламентарното мнозинство, мислам дека тоа беше точката што спикерот Џафери инсистираше по секоја цена да се изгласа 32та седница, и затоа што тоа беше некако како клуч дали имаме 61 пратеник. Ние знаеме дека имаме, но фактот дека опозицијата нон стоп тапка во место со еден ист рефрен, го натера спикерот Џафери да покаже и докаже дека владата го има потребното мнозинство, вели пратеничката Биљали Зендели.

Коронавирус