среда, 23. септември 2020. Вести денес: 86
home Вести

Била мајка на две мали дечиња, познат идентитетот на младата Македонка која почина од коронавирус

Била мајка на две мали дечиња, познат идентитетот на младата Македонка која почина од коронавирус

По само два дена од потврдата дека е позитивна на Ковод-19 денеска почина 35-годишната Магде Темелковска од Ресен. Таа се лекувала дома, а според она што го објави Центарот за јавно здравје Битола на 4 септември кога ѝ е потврден вирусот не дала податок дека имала контакт со претходно потврден случај на Ковод-19, пишува НЕЗАВИСЕН.

-Според наши извори од Ресен, Темелковска се лекувала дома, но во текот на ноќта нагло ѝ се влошила состојбата, па починала рано утрово. Зад себе остави две малолетни деца. Веста ги шокираше ресенчани, особено што ова е втор случај во градот да почине млад човек од корона вирусот. Во јуни од компликации од вирусот прерано замина и Илчо Котевски на четириесетгодишна возраст. Инаку она што веќе го објавивме Темелковска околу 20 август била на одмор во Струга со ваучерите од владата за развој на домашниот туризам, по престојот таму се вратила во Ресен и неколку дена подоцна ги почувствувала првите симптоми, ПИШУВА ПОРТАЛОТ.

Во Ресен од почетокот на кризата до денес се регистрирани 147 позитивни на Ковид-19, оздравеле 142 пациенти, починаа 5 лица.

Коронавирус