сабота, 29. јануари 2022. Вести денес: 25
home Вести

Бидете подготвени: Следи првиот снег, целиот Балкан ќе биде погоден од студен бран

Бидете подготвени: Следи првиот снег, целиот Балкан ќе биде погоден од студен бран

Токму ова поради влијанието на студениот воздух од север кој ќе се спушти на Балканскиот Полуостров и ќе услови невообичаено ниски температури на воздухот.

Студениот бран ќе започне да го зафаќа Балканот уште од недела попладне и навечер а најитензивни снежни врнежи на планинските места во регионот се очекува во вторник.

Со оваа промена во најголем дел од Балканот ќе започне и грејната сезона која официјално започнува на 15ти октомври

Промената на времето ќе се почувствува и кај нас но детални информации околу ова следуваат понатаму.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука .

Коронавирус