понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 192
home Вести

Бидејќи пренесуваше коронавирус, екс-директорката на Кожна клиника ќе плати 10.000 евра

Бидејќи пренесуваше коронавирус, екс-директорката на Кожна клиника ќе плати 10.000 евра

Кривичниот суд го прифати барањето на Основното јавно обвинителство и со 10.000 евра ја казни поранешната директорка на Кожната клиника Нина Цаца Биљановска порaди пренесување на заразна болест.

Скопското обвинителство ова го потврди за ТВ Алсат, а докторката казната ја доби бидејќи наместо да оди во самоизолација по враќање од пат од Италија, таа одеше на работа, по што целата кожна клиника беше оневозможена да работи.

Ова е првостепена пресуда и Биљановска има право на жалба.

Најнови вести

Локални избори 2021