понеделник, 20. март 2023. Вести денес: 116
home Вести

Беса Транс нудела туристички тури пред да добие лиценца за туризам

Беса Транс нудела туристички тури пред да добие лиценца за туризам

Компанијата Беса Транс организирала туристички аранжмани во периоди кога за тоа немала лиценца, покажуваат понудите на нејзината веб страна. Според податоците од министерството за економија, лиценца за туристичка дејност добила во декември 2020 година, но една од понудите датира од мај 2019-та, анализира „Радио Слободна Европа“.

Лиценците и одземената документација на превозникот Беса Транс од македонското обвинителство се предадени на бугарското обвинителство, кое ги истражува причините за големата сообраќајна несреќа која минатата недела се случи на бугарската магистрала Струма, при што во опожарен автобус загинаа 45 луѓе.

По прес конференцијата на македонските министри во петокот, се отворија неколку прашања за тоа како некои фирми под радарот на институциите со години вршат злоупотреби и не ги почитуваат правилата.

Целата анализа на „РСЕ“ ТУКА.

loading...