петок, 3. декември 2021. Вести денес: 10
home Вести

БЕСА остана без еден претседател, Алиу поднесе оставка поради коалицијата со СДСМ

БЕСА остана без еден претседател, Алиу поднесе оставка поради коалицијата со СДСМ

Претседателот на огранокот на БЕСА во Тетово, Газменд Алиу, поднесе неотповиклива оставка од партијата. Вели дека причина за тоа е дека е разочаран и незадоволен од партиската одлука за коалиција со СДСМ.

Неговиот Фејсбук статус го пренесуваме во продолжение.

-Драги семејство, пријатели и пријатели,… Јас се приклучив на Движењето Беса во 2014 година, како движење чиешто повикување беше на идеали и патриотизам. Со моето срце и душа дадовме придонес, голем и мал, го искористивме целото семејство, социјалниот капацитет да го подигнеме ова движење кое беше надеж на Албанците во земјата! Но, што се случи! Сето ова беше обичен трик, ракета борба и неконтролиран рефлекс за задоволување на гладта и апетитот кон клан. Sadално е што го искористивме светиот збор БЕСА, ја злоупотребивме религијата и нацијата трчајќи во коалиција на интереси со СДСМ, во која поединци од партиското раководство беа безусловно затворени и кршејќи ги сите партиски принципи и обврски. Ве известувам дека давам неотповиклива оставка од функцијата претседател на огранокот на движењето Беса во Тетово и од денес сите мои активности во оваа партија ќе престанат. Се надевам и верувам дека истото ќе го сторат и многу чесни активисти кои несомнено работеа напорно во текот на овие години со голема верба и посветеност, но се чувствуваа неизмерно разочарани од неодамнешните постапки на тесен партиски клик! И, конечно, да ти кажам, ти посакувам цел мој придонес и секој вистински активист за овие 5 години! Со најголема искреност, ги прашувам # ПРЕГЛЕДИ на сите што ме поддржуваа без никакво двоумење или сомнеж за време на ова патување! Со почит Газменд Алиу.

Коронавирус