среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 82
home Вести

„Аздисаноста на СДСМ ќе заврши на предвремените избори на 12 април, кога ќе бидат жестоко поразени и конечно ќе започне обновата на Македонија“

„Аздисаноста на СДСМ ќе заврши на предвремените избори на 12 април, кога ќе бидат жестоко поразени и конечно ќе започне обновата на Македонија“

Зоран Заев и неговата криминална банда ја опустошија Република Македонија и им донесоа беда и сиромаштија на македонските граѓани. Владата на СДСМ со своето расипничко работење стана симбол за криминал, корупција и рекетирање, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

-Трета година со ред нема ни трага ни глас од економската година која ја најавуваше Зоран Заев. Наместо тоа, добивме економска стагнација, вртоглаво покачен јавен долг кој надмина 5 милијарди евра и  повеќе од 500.000 граѓани кои секојдневно гладуваат. Неспособната и катастрофална економска политика на власта на СДСМ ја потврди и Светска банка каде во извештајот „Дуинг бизнис“ Македонија бележи пад од седум места. Бидејќи на СДСМ им стана навика да прославуваат неуспеси, тие и овој неуспех се обидоа да го престават како успех. СДСМ бележи неуспех и во делот на реализација на капиталните инвестиции кои заклучно со септември изнесуваат мизерни 32,2%, но многу полошо е тоа што во првата половина на 2019 година странските директни инвестиции изнесуваат ниски 48 милиони евра. Бројките се ужасни бидејќи власта почна да ги брка инвеститорите, а тоа го потврдија и германските инвеститори кои и дадоа нула на владата. Затоа најавите за големите инвестиции на Гугл, Фејсбук и Фолксваген ќе се паметат единствено како големи лаги на Заев, стои во партиското соопштение и се додава:

„Со СДСМ не тоне само економијата, туку тоне целата држава. Здравството е пред распад, образованието е девастирано, младите уште со завршување на основно орбазование веќе размислуваат како да заминат во странство, а земјоделието е понижено. Не постои област каде оваа држава има напредок освен кај приватните бизниси на Заеви, особено оние со марихуана за кои СДСМ го злоупотреби и европското знаменце за да изгласа закон со кој ќе може да ја продава во странство. Затоа и Македонија не доби датум за ЕУ, затоа што е предводена од власт која освен злоупотреби, криминал, арамилук и рекет ништо друго не знае“.

Аздисаноста на СДСМ, подвлекуваат, ќе заврши на предвремените парламентарни избори на 12 април, кога ќе бидат жестоко поразени и конечно ќе започне обновата на Македонија.

Коронавирус