понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 17
home Вести

Арсовски: Постои потенцијална опасност државата да остане без ниско буџетните летови – Власта повторно удира по џебот на граѓаните

Арсовски: Постои потенцијална опасност државата да остане без ниско буџетните летови – Власта повторно удира по џебот на граѓаните

Која ли ќе биде сега причината за пропаѓањето на тендерот со авио превозниците? Развлекувањето на процедурата за јавниот повик за финансиска поддршка на авио компании од скопскиот и охридскиот аеродром е потенцијална опасност државата да остане без ниско буџетните летови. Власта повторно удира по џебот на граѓаните, изјави на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски и додаде:

„„Виз ер“ веќе еднаш укина неколку евтини летови, како последица на немање на договор со Владата на Република Македонија. Ние предупредивме дека доколку ситуацијата продолжи можно е целиот процес да пропадне, а граѓаните да останат без евтините летови, но на функционерите на СДСМ воопшто не им е гајле бидејќи имаат државни пари за да се расфрлаат и да летаат со луксузни аранжмани. На Заев и Сугаревски не им беше гајле за нашите граѓани, кои преку овие летови можеа поевтино да стигнат до светските метрополи, но и да ги посетат, своите роднини и пријатели во странство. Импровизацијата на власта може да ги чини граѓаните премногу пари. СДСМ не смее да  си поигрува со мерката за евтини авио летови, проект на ВМРО-ДПМНЕ кој драстично ја зголеми фреквенцијата на патници на нашите аеродроми во Македонија.“

-Во време на ВМРО-ДПМНЕ бројот на линиите константно се зголемуваше и се отвораа нови линии, а бројот на патници од скопскиот аеродром достигна милион. На тоа поле СДСМ нема никаков успех, туку и позитивниот тренд кој е резултат на проектите на ВМРО-ДПМНЕ е на пат да го уништи. СДСМ треба да прекине да си игра со стратешки работи и ако не знае како треба да работи во интерес на граѓаните уште веднаш да си дадат оставка и да си заминат од власт. Владата треба да одговори, дали развлекувањето на процедурата има за цел да се изврши притисок врз авиопревозникот кој годишно превезува над 1 милион патници и дали со ваквото развлекување можеби се мести тендерот да го добие друга компанија по мерка на власта? Неспособноста да се организира непречено функционирање на проектот евтини летови е само уште еден доказ дека оваа власт не знае да работи, ниту пак има на план да работи во корист на граѓаните, потенцираше Арсовски.