вторник, 22. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

Арсовски: Дали власта свесно одобрувала труење на граѓаните со токсични опасни материи?

Арсовски: Дали власта свесно одобрувала труење на граѓаните со токсични опасни материи?

Кој со дозвола на власта ги труе граѓаните со токсични материи кои се опасни по здравјето на сите граѓани во Република Македонија? Зошто власта молчи и одобрувала токсични опасни материи за здравјето на граѓаните да влегуваат како мазут и со истите токсични материи да се греат државни институции и сериозни погони?, прашува Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

-Веќе четврта година ваков токсичен увоз дозволува власта, сериозно токсични материи, коишто се увезуваат како мазут, а во маслото има сериозни токсични супстанци, кои ги трујат граѓаните. Сето ова е аминувано од институциите на власта со коишто раководи СДСМ, кои се задолжени за контрола на сулфур и токсични супстанци во увозните масла, очигледно тие не ја вршеле добро својата работа, вели Арсовски и додава:

„Во Европската унија, овие токсични масла коишто влегувале во Република Македонија за загревање наа институции и погони се забранети, само кај нас власта на СДСМ дозволува да се труе сопствениот народ. Затоа уште еднаш прашуваме, кој ќе сноси одговорност за сето ова, дали власта е замешана во овој увоз на токсични масла и најважното зошто до сега се молчело за сето ова?“.

Најнови вести

ЕУРО 2020

Македонија