среда, 28. септември 2022. Вести денес: 156
home Вести

Архиепископот Стефан им забрани на свештениците да присуствуваат на палење на огнови за Бадник

Архиепископот Стефан им забрани на свештениците да присуствуваат на палење на огнови за Бадник

Архиепископот г.г. Стефан, кој воедно е и митрополит на скопската епархија потпиша повелба со која им се забранува на свештениците од оваа епархија годинава на Бадник да присуствуваат и да ги благословуваат бадникарските огнови.

Повелтата е обврзувачка и задолжителна. Таа е донесена во контекст на напуштање паганските елементи во празнувањата на Божик.

Отец Бобан Митевски за оваа тема зборуваше во вестите на телевизија Сител.

Најнови вести

Коронавирус