понеделник, 27. март 2023. Вести денес: 141
home Вести

Апасиев: Невозможно е да има и избори и референдум во ист ден

Апасиев: Невозможно е да има и избори и референдум во ист ден

– Според важечкото право, невозможно е да има и ИЗБОРИ и РЕФЕРЕНДУМ во ист ден! Тоа е спротивно на Изборниот законик и на Законот за спречување корупција. Можно е, во ист ден – недела – да има ИЛИ повеќе избори ИЛИ повеќе референдуми, но не и двете измешано, пишува универзитетскиот професор и член на Левица, Димитар Апасиев на својот Фејсбук профил.

– Тоа шо си замишљаат ова провладиниве „експертутки“ дека ќе го заебат народот ако во ист ден стават и референдум и избори – демек така ќе го обезбеделе цензусот од 900.000 избирачи – е гола вода. Впрочем, чл. 7 од Законот за рефрендум изрично го гарантира и ПРАВОТО НА НЕГЛАСАЊЕ, или популарно наречената „апстиненција“, т.е. „бојкот“!, додава тој.

loading...