петок, 23. јули 2021. Вести денес: 0
home Вести

Апасиев и Тачи влегуваат во Собрание, ДПА и Левица освоија пратеници?

Апасиев и Тачи влегуваат во Собрание, ДПА и Левица освоија пратеници?

ДПА на Менух Тачи и Левица на Димитар Апасиев ќе освојат по еден пратеник, доколку се земат во предвид досега обработените резултати, објави Фокус.

Инаку, се очекува ДПА да го освои едниот пратеник во шестата изборна единица, каде носител на пратеничката листа е токму Тачи.

Истото важи и за Левица, каде најмногу гласови освои во „единицата“ каде носител е Апасиев, што, според досега објавените резултати, е доволно за пратеник.

Меѓутоа прашање е дали тоа би било доволно за пратеник, со оглед на повисоката излезност во овие изборни региони.

Коронавирус