петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 155
home Вести

Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката (ВИДЕО)

Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката (ВИДЕО)

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница, вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата за оценување на уставноста, која денеска беше отфрлена од Уставниот суд. Вaквата одлука за него е срамна и ја погазува правната држава, објавува Макфакс.

– Срамен ден за владеење на правото, ова е политичка одлука на судиите. Да се испита можното сценарио што еден од судиите го кажа, дека судии биле повикани на разговори, да видиме кој ги повикал и им влијаел. Ние остануваме на ставот за бојкот, рече Апасиев.

Коронавирус