понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 148
home Вести

Анкетата на Телма вредна 33 милиони евра го покажува стравот на Заев од Мицкоски

Анкетата на Телма вредна 33 милиони евра го покажува стравот на Заев од Мицкоски

Новогодишниот подарок од власта до Макпетрол вреден 33 милиони ги даде првите резултати во вид на нарачана анкета. На неа се разбира дека води Зоран Заев и СДСМ, пишува порталот Република.

Резултатите не би можеле да бидат поинакви ако се знае упорноста на власта да го истера законот со кој државата и подари пари на приватна компанија која сосема „случајно“ поседува телевизија која не може да се нарече ни провладина туку чисто владина.

За што всушност се работи

33 милиони вредната анкета на Телма го открива стравот на Зоран Заев од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој е најголема закана за власта.

Доколку не е така, на Заев совршено би му одговарало Мицкоски да има низок рејтинг. Но, и Заев знае дека поддшката за Мицкоски кај народот е голема па затоа мора да нарачува анекети на кои ќе се прикажува дека неговиот рејтинг расте а на лидерот на опозицијата опаѓа.

Но, дури и во една нарачана анекета Телма не може да скрие дека СДСМ нема доверба кај гласачите па рејтингот во однос на ВМРО-ДПМНЕ бил поголем за само 0.5 проценти.

Најпровидниот обид на Телма да го дискредитира Мицкоски се гледа во споредбата на неговиот рејтинг со тој на Заев. Според Телма, Заев имал за 11 проценти поголем рејтинг од Мицкоски иако и самите знаат дека поддршката за Заев никогаш не била помала, посебно после она скандалозно интервју за БГНЕС и тргувањето со македонскиот идентитет и јазик.

Извор: Република.мк

Коронавирус