четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 111
home Вести

Анкета на МАРКЕТ ВИЖН“: ВМРО-ДПМНЕ води пред СДСМ

Анкета на МАРКЕТ ВИЖН“: ВМРО-ДПМНЕ води пред СДСМ

Доколку утре се одржат парламентарни избори (за избор на влада) на прашањето за која партија би гласале ВМРО-ДМНЕ е во водство пред СДСМ, ова го покажуваат резултатите од анкетата на „МАРКЕТ ВИЖН“, спроведена по барање на Пресинг ТВ.

Дури 14,2% од испитаниците одговориле дека ќе гласаат за ВМРО-ДПМНЕ, додека 13,0% ќе гласаат за СДСМ, за Алијансата на Албанците 3,1%, додека за ДУИ 2,8%, за БЕСА 1,2%, за ГРОМ 0,6%, додека НЕ ЗНАМ одговориле дури 23,5% од испитаниците.

„Не сакам да откријам/кажам“ одговориле дури 23,7%, додека нема да излезат на гласање 16,5%.

За друга партија ќе гласаат 1,3% од испитаниците.

 

Најнови вести

Коронавирус