петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Анкета: Кај определените гласачи ВМРО-ДПМНЕ води со 6% пред СДСМ

Анкета: Кај определените гласачи ВМРО-ДПМНЕ води со 6% пред СДСМ

Анкетата која денеска  ја објави Детектор покажува водство на опозициската ВМРО-ДПМНЕ пред владејачката СДСМ.

За ВМРО-ДПМНЕ би гласале 21,1% додека за СДСМ својот глас би го дале 18,1%. Следува ДУИ со 4,5% и Алијанса на Албанците со 2,8%.

Кај определените гласачи односно тие што би излегле да гласаат разликата изнесува 6% во предност на ВМРО-ДПМНЕ.

 

Локални избори 2021