четврток, 8. јуни 2023. Вести денес: 20
home Вести

Анѓушев: Референдумот мора да успее

Анѓушев: Референдумот мора да успее

Граѓаните да го поддржат референдумот. Тој мора да успее зошто  Македонија нема друга опција за просперитет и светла иднина. Ваква порака упати вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев синоќа од прославата за поканата за членство во НАТО од Велес.

– Ние 25 години гледаме што се случува бидејќи толку години тапкаме во место и сметам дека е време да тргнеме напред. Услов да се тргне напред е ова решение кое го нуди Македонија во соработка со сите меѓународни пријатели. Да не беше подршката од меѓународната заедница и да не беше храброста на државата немаше да дојде до ова.Ј ас им се заблагодарувам  на сите граѓани коишто ова го подржуваат. Воедно се заблагодарувам и на меѓународната заедница, затоа што помогна  во овој период ние како држава и граѓани тоа да го препознаеме. Тоа е историска шанса која треба да ја искористиме. Мислам дека  други вакви шанси нема да имаме, потенцира Анѓушев.

На новинарско прашање за одливот на младите, рече дека мобилноста е нешто што никој не може  да го спречи, посебно сега во 21век , но изрази надеж дека младите луѓе ќе  го осознаат тоа дека и во Македонија може да се направи добар живот.