сабота, 24. октомври 2020. Вести денес: 54
home Вести

Анѓушев најави поскапување на електрична енергија

Анѓушев најави поскапување на електрична енергија

Вечерва на емисија на ТВ МРТ гостуваше вицепремиерот Кочо Анѓушев кој што најави дека во наредниот период цената на електрична енергија ќе се покачи, тоа е спротивно од што ветуваше СДСМ во предизборниот период.

Јасно е дека македонските граѓани ќе ја делат судбината на енергија во цел свет. Никој не може да влијае на цената на нафтата така и да ќе плаќаме нафтени деривати како што плаќа цел свет. Истото тоа и со електричната енергија, нагласи Анѓушев.

Анѓушев во обид да се оправда образложи дека владата се обидела да изнајде модел во кој што ќе се задоволат од една страна критериуми за либерализација на пазарот на ЕУ, а од друга страна да се заштитат граѓани со домашно производство на електрична енергија. И така се воведува универзалниот снабдувач како нов модел во државата.

Коронавирус