среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 1
home Вести

Андов: Со случајот „Рекет“ нанесен е тежок удар на институциите

Андов: Со случајот „Рекет“ нанесен е тежок удар на институциите

Институциите треба брзо и ефикасно да ја завршат истрагата, во спротивно довербата од граѓаните ќе биде сериозно нарушена – вели во интервју за Канал5 првиот собраниски спикер од независноста на државата, Стојан Андов. Според него, сомнителен е фактот што Катица Јанева се споменува како директен учесник во случајот, ја истражуваат нејзината поврзаност, но не е повикана да даде исказ во обвинителството.

-Тежок удар на институциите е нанесен. Сега се ќе зависи каква ќе биде разврската. Ако се преземат конкретни мерки, може да се ублажи впечатокот, инаку за граѓаните и кај нашите странски партнери, ова што се случува е надвор од разумот. Никој тоа не го очекуваше. Сега е на испит нашето правосудство, без правосудство нема демократија. Мора совесно и одговорно да ги вршат своите функции.Главната јавна обвинителка од СЈО предизвикува сомневање во својата активност, а притоа е оставена надвор од случајот, тоа директно влијае на поништување на довербата кај граѓаните во системот, рече Андов.

Коронавирус