сабота, 25. јуни 2022. Вести денес: 0
home Вести

Американски сенатор до Петков: САД со поддршка за европскиот пат на Македонија

Американски сенатор до Петков: САД со поддршка за европскиот пат на Македонија

Американскиот сенатор Крис Марфи, член на Комитетот за надворешни односи на Сенатот на САД, во вторникот се сретнал со премиерот на Бугарија Кирил Петков, при што разговарале за енергетската безбедност во Бугарија и напредокот на билатералните разговори со Македонија, стои во соопштението од Канцеларијата на сенаторот.

„Ми беше драго што се сретнав со премиерот Петков за да разговараме за поддршката на Бугарија за Украина и за тоа како САД можат да помогнат во обезбедувањето алтернативни извори на енергија по суспензијата на Русија на испораките на Гаспром во земјата. Од клучно значење е да инвестираме во енергетска безбедносна помош во следната дополнителна Украина за да им помогнеме на земјите како Бугарија да ја прекинат зависноста од руската нафта и гас и да го отсечат Путин од неговиот најголем извор на приходи“, рекол Марфи.

„Разговаравме и за важноста на напредокот на билатералните разговори со Северна Македонија за деблокирање на патот на Скопје кон членство во Европската унија. Членството на Македонија на крајот е во интерес на Бугарија и јас јасно ја ставив до знаење поддршката на САД за заклучок кој обезбедува пат напред“, потенцирал Марфи, стои во соопштението, од Канцеларијата на сенаторот.

Коронавирус