четврток, 17. јуни 2021. Вести денес: 39
home Вести

Амбасадорите јасно му кажаа на Заев што треба, разбира ли Зоран

Амбасадорите јасно му кажаа на Заев што треба, разбира ли Зоран

Во текот на вчерашниот ден премиерот Зоран Заев и владата уште еднаш после неколку извештаи на домашни и странски институции и фондации добија потсетник и опомена од амбасадорите на САД и ЕУ за вистинска борба против корупцијата, реформи и подобра економија.

Американската амбасадорка во земјава Кејт Брнз и Дејвид Гир денес упатија апел за тоа дека САД и ЕУ очекуваат  вистински реформи, а не декларативни фејзбук  заложби на Заев и владата за подобра економија, отварање нови работни места и правда.
Двајцата амбасадори Кејт Брнз и Дејвид Гир беа дел на дискусијата на македонско американската алумни асоцијација и Еразмус плус на кој се зборуваше за искуствата на младите на студиските престои надвор од земјава.

Вистински реформи во земјава, а не козметика, бараат САД.

– Борбата против корупцијата треба да биде реална, правдата еднаква за сите, а демократијата и економијата треба постојано да се надградуваат. Реформите треба да го подобрат животот на граѓаните, а не да се прават само поради ЕУ и НАТО, порача американската амбасадорка во земјава Кејт Брнз.

ЕУРО 2020

Македонија