вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Албеу: Грчките свештеници на протестите: „Македонија е Грција“ (видео)

Албеу: Грчките свештеници на протестите: „Македонија е Грција“ (видео)

Околу 60 свештеници на светата Митрополија на Аегиалис излегоа на улиците во средата за да ја искажат својата голема загриженост за името на Македонија.

Свештениците излегле на протести во југозападниот град Аигио, држејќи транспаренти на кои пишуваше “Македонија е Грција” и маршираа на главната улица во Аигио, пренесува albeu.com

Во истото време, камбаните на Светатите Цркви биле чувани од поповите, сакајќи да истакнат “не” од Црквата за употребата на терминот “Македонија”.

Но, тие не застанаа само на ова, тие излегоа и на автопатите, каде што им делеле брошури на возачите канејќи ги нив на протести.

Коронавирус