среда, 18. мај 2022. Вести денес: 187
home Вести

Албанско или српско знаме не се забранети, но сонцето од Кутлеш не смее да биде залепено на компјутер (ВИДЕО)

Албанско или српско знаме не се забранети, но сонцето од Кутлеш не смее да биде залепено на компјутер (ВИДЕО)

Претседателката на Советот на општина Куманово, Атина Мургашанска, го спроведува на дело тоа што го наметна Зоран Заев. Македонското знаме, со сонцето од Кутлеш, е строго забрането да се користи.

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ на своите лаптоп компјутери имаа залепено слики од старото македонско знаме, што наиде на остра осуда од СДСМ.

-Ни ставате на товар дека целиот овој Совет, јас како одговорна и градоначалникот и општинскиот имот го кршиме законот и ќе го сметам за намерно нарушување на редот и провокацијата тоа што на вашите службени лаптопови сте го истакнале симболот на знамето кое веќе не важи и кое е со закон забрането за употреба на јавни места, истакна таа.

Претседателката на Совет ги повика надлежните органи да поведат прекршочна пријава за ваквото “прекршување“.

-Има исклучива забрана за знаме со овој симбол. Ако стои српско знаме, знаме на Република Србија или на Република Албанија, не ни е обврска, ама не е забрането, истакна претседателката на Совет.

Најнови вести

Коронавирус