четврток, 29. октомври 2020. Вести денес: 173
home Вести

Албанските медиуми за постигнатиот договор за влада меѓу СДСМ и ДУИ

Албанските медиуми за постигнатиот договор за влада меѓу СДСМ и ДУИ

Тирана,18 август 2020(МИА) – „Постигнат договор за влада во Северна Македонија“ „СДСМ и ДУИ се договорија да формираат влада, Заев премиер“ „Во последните 100 дена од четиригодишниот мандат премиер Албанец“ се само дел од насловите на инфрмациите кои експресно ги пренесоа албанските медиуми.

Медиумите кои во континуитет пренесуваат информации за случувањата на македонската политичка сцена, посебно за и околу формирањето на нова владина коалциија, не забораваат да забележат дека главното ветување на лидерот на ДУИ, Али Ахмети пред изборите било премиер Албанец.

Се пренесуиваат и делови од обраќањата и одговорите на двајцата лидери од прес-конференцијата.Тука пред се убеденоста на Ахмети „дека оваа коалиција, ова партнерство за уште четири години ќе биде најуспешното“.

-Идејата беше за доближување, порака за преземање одговорност од Албанците за заедничка држава. Мора да му признаам на Заев за храброста и ја поздравувам неговата согласност за Албанец премиер во последните 100 дена од оваа Влада. Идејата беше да се доближат граѓаните и заедниците, а не да се раздвојат, е дел од изјавата на Ахмети која ја пренесуваат медиумите во Тирана.

Се пренесува и дел од изјавата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, каде потврдува дека е постигнат договор за владина коалиција, во која дел е и ДПА.

-Меѓу СДСМ и коалицијата „Можеме“ и ДУИ постигнат е коалициски договор за создавње парламентарно мнозинство, за распределба на одговорности, состав и принципите на новата влада со полн мандат која во следните четири години ќе работи посветено на интересите на граѓаните и на државата. Во владината коалиција влегува и ДПА, вели Заев.

Агенцијата Балканвеб покрај другото кинстатира дека тоа ќе биде речиси идентична влада со претходната, со „коалиција на СДСМ-ДУИ заедно со Движењето „Беса“ кое е дел од изборната коалиција со СДСМ, додека другите албански партии и ВМРО ДПМНЕ остануваат во опозиција“.

Порталот Албеу по наслов „Историски договор за првпат Албанец премиер“ наведува дека Ахмети постигнал историски договор за „Албанците кои за првпат ќе добијат премиер на македонска влада“

Коронавирус