недела, 5. декември 2021. Вести денес: 47
home Вести

Активни случаи: По колку лица заразени со коронавирус има во секој македонски град?

Активни случаи: По колку лица заразени со коронавирус има во секој македонски град?

Досега во Македонија се направени вкупно 1.351.460 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 198.156 бројката на оздравени пациенти е 185.459, на починати е 6.998, а бројот на активни случаи изнесува 5.699.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 86640, Активни 2932

Куманово 11970, Активни 455

Тетово 10923, Активни 91

Прилеп 9295, Активни 207

Гостивар 7992, Активни 35

Битола 7283, Активни 175

Велес 6586, Активни 271

Кавадарци 6122, Активни 157

Охрид 6098, Активни 187

Штип 5991, Активни 183

Струмица 5861, Активни 128

Кичево 4059, Активни 79

Струга 3820, Активни 33

Кочани 3439, Активни 139

Гевгелија 2509, Активни 80

Неготино 2345, Активни 22

Свети Николе 1965, Активни 65

Радовиш 1568, Активни 42

Ресен 1565, Активни 33

Крива Паланка 1536, Активни 100

Дебар 1453, Активни 6

Берово 1222, Активни 12

Делчево 1136, Активни 18

Виница 1070, Активни 29

Пробиштип 972, Активни 52

Валандово 839, Активни 13

Кратово 628, Активни 45

Богданци 573, Активни 19

Крушево 541, Активни 11

Македонски Брод 476, Активни 3

Демир Хисар 468, Активни 29

Демир Капија 410, Активни 1

Македонска Каменица 341, Активни 42

Пехчево 318, Активни 3

Дојран 142, Активни 2

 

Коронавирус