недела, 17. октомври 2021. Вести денес: 247
home Вести

АКТИВНИ НАД 13.400 СЛУЧАИ: Ова е моментална состојба во градовите низ Македонија

АКТИВНИ НАД 13.400 СЛУЧАИ: Ова е моментална состојба во градовите низ Македонија

Досега во земјата се направени вкупно 1.218.501 тестирање на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 183.059, бројката на оздравени пациенти е 163.417, на починати е 6.236, а бројот на активни случаи изнесува 13.406.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 79074, Активни 5828
Куманово 10701, Активни 884
Тетово 10639, Активни 1175
Прилеп 8803, Активни 276
Гостивар 7865, Активни 727
Битола 6859, Активни 281
Велес 5906, Активни 243
Охрид 5691, Активни 572
Кавадарци 5614, Активни 198
Струмица 5453, Активни 552
Штип 5429, Активни 221
Кичево 3787, Активни 496
Струга 3714, Активни 631
Кочани 3064, Активни 111
Гевгелија 2326, Активни 74
Неготино 2274, Активни 51
Свети Николе 1769, Активни 122
Ресен 1464, Активни 108
Дебар 1429, Активни 212
Радовиш 1418, Активни 111
Крива Паланка 1319, Активни 64
Берово 1177, Активни 60
Делчево 1095, Активни 81
Виница 986, Активни 44
Пробиштип 876, Активни 51
Валандово 768, Активни 37
Богданци 539, Активни 31
Крушево 518, Активни 20
Кратово 501, Активни 57
Македонски Брод 450, Активни 40
Демир Хисар 418, Активни 11
Демир Капија 404, Активни 3
Пехчево 307, Активни 11
Македонска Каменица 284, Активни 20
Дојран 138, Активни 3.

Локални избори 2021