сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 36
home Вести

АКО ВИ ТЕЧЕ НОСОТ НЕМАТЕ КОРОНАВИРУС: Ова се главните симптоми на смртоносниот вирус!

АКО ВИ ТЕЧЕ НОСОТ НЕМАТЕ КОРОНАВИРУС: Ова се главните симптоми на смртоносниот вирус!

Македонија вчера донесе одлука да ги затвори сите образовни институции вклучително, училиштата, градинките и факултетите поради ново настанатата ситуација со коронавирусот во нашата земја.

И додека граѓаните во паника се уште се едуцираат (како и целиот свет) како да се справат против коронавирусот, експертите за истражување на коронавирус велат дека вирусот не е отпорен на топлина. Затоа советуваат дека за време на епидемијата треба да пиеме повеќе топла вода и почесто да  остануваме на сонце.

– Ако ти тече носот, тоа не е коронавирус. Главните симптоми на корона се сува кашлица без течење на носот и пневмонија. Вирусот може да живее на вашите раце само пет до 10 минути, но за ова време не треба да ги триете очите или да ги допирате носот и устата. Исто така, кога има заразено кивање пред вас, ќе бидат потребни три метри пред честичките да паднат на земја, додека вирусот на металната површина ќе живее најмалку 12 часа. Затоа, ако стапите во контакт со која било метална површина, измијте ги рацете темелно со сапун. И обично, детергентот за алишта го убива вирусот, ставете и зимска облека што не бара секојдневно миење на сонце – велат експертите.

Тие исто така објаснуваат како се одвива процесот на инфекција.

– Грлото ќе се зарази прво, а сувото грло ќе трае три до четири дена. Тогаш вирусот ќе се стопи во носната слуз и потоа ќе влезе во белите дробови преку душникот, предизвикувајќи воспаление. Овој процес трае пет до шест дена. Со пневмонија, висока температура и отежнато дишење. Важно е веднаш да побарате лекарска помош доколку го имате ова чувство – објаснуваат експертите.

Коронавирус