среда, 8. декември 2021. Вести денес: 109
home Вести

Ахмети откри во кое својство ќе оди да сведочи во Хаг

Ахмети откри во кое својство ќе оди да сведочи во Хаг

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, потврди дека бил повикан да сведочи пред обвинителите на Специјалното обвинителство во Хаг на 2 и 3 септември.

Ахмети потврди дека добил покана да се јави во Специјалното обвинителство за воени злосторства на Косово, со седиште во Хаг, преку соопштение на Фејсбук, во кое напиша дека е повикан и оти „ќе оди во Хаг да сведочи како еден од основачите на ОВК“, објави Радио Слободна Европа (РСЕ).

Најнови вести

Коронавирус