сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Ахмети ќе добие уште еден мандат на конгрес на 21 декември во Кале, ДУИ ќе усвои нов статут и платформа

Ахмети ќе добие уште еден мандат на конгрес на 21 декември во Кале, ДУИ ќе усвои нов статут и платформа

Претстојниот редовен партиски конгрес и предвремените парламентарни избори ќе бидат темите на дискусија на денешното централно претседателство на владејачката ДУИ, кое треба да се оддржи попладне во партиското седиште во Мала Речица, објави Фокус.

Како што велат за Фокус високи партиски извори, конгресот на кој ќе се реизбере Али Ахмети за нов партиски лидер како единствен кандидат ќе се оддржи на 21 декември (сабота) во Скопје, поточно во спортската сала Кале.

-Ќе му се довери на Ахмети уште еден мандат и ќе се избира генерален одбор, а ќе се донесе нов статут, платформа и неколку резолуции – вели висок партиски функционер.

Коронавирус