вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Вести

Ахмети ги кани Гаши, Касами, Села и Тачи на средба на годишнината од Рамковниот договор

Ахмети ги кани Гаши, Касами, Села и Тачи на средба на годишнината од Рамковниот договор

На годишнината од потпишувањето на Охридскиот Рамковен договор, в четврток – 13 Август 2020 година, претседателот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети, по оддржаните предвремени парламентарни избори на 15 јули ги кани на заедничка средба парламентарните политички партии на Албанците.

Поканети се лидерите на Алтернатива Африм Гаши, Билал Касами на Беса, Зијадин Села – АА и Мендух Тачи – ДПА.

Средбата, како што најавија денеска од ДУИ, би се одржала со почеток во 12:00 часот, во хотелот Парк во Скопје.

– Се надеваме дека поракава ќе ве најде здрави и добри. Ве молиме да не информирате околу вашата подготвеност за оваа заедничка значајна средба, стои во поканата од ДУИ.