петок, 9. декември 2022. Вести денес: 180
home Вести

Ахмети: Албанскиот јазик ќе се употребува и во Делчево и Струмица- ако треба ќе се ангажираат преведувачи (ВИДЕО)

Ахмети: Албанскиот јазик ќе се употребува и во Делчево и Струмица- ако треба ќе се ангажираат преведувачи (ВИДЕО)

Во сите институции во земјава освен македонскиот јазик е и албанскиот, рече претседателот на ДУИ Али Ахмети, во синоќешната емисија „200“ на Алсат-М телевизија.

На констатација на водителот дека многу критичари со ова не се согласуваат и велат дека албанскиот јазик нема да се употребува на цела територија на Македонија во ова ниво, и дека во овој контекст многу македонски критичари веќе најавиле дека ќе покренат иницијативи во Уставниот суд, Ахмети беше зашрашан како го предвидува развојот на ова прашање?

-Жал ми е, но албанскиот јазик е официјален во Република Македонија и ќе се користи таму каде што го употребува заедницата. На пример, дали има некој Албанец во Струмица? Нема, но може да помине. Е сега ако тој поминува таму и има проблем на граница или во градот, се викаат преведувачи и законот на него му овозможува, без разлика дали имал проблем со полицијата, со обвинителството, тој да зборува на својот мајчин јазик. Ако поминува во Делчево и направи некој проблем… исто може да зборува на својот мајчин јазик, истакна претседателот на ДУИ, во своето гостување на телевизија Алсат.

Qatar 2022