недела, 16. мај 2021. Вести денес: 21
home Вести

Аеродромци на протест пред поликлиниката „Јане Сандански“, не сакаат тука да се лекуваат зависници

Аеродромци на протест пред поликлиниката „Јане Сандански“, не сакаат тука да се лекуваат зависници

Стотина граѓани се собраа денеска на протест пред поликлиниката „Јане Сандански“ во општина Аеродром, откако пред неколку денови Министерството за здравство одлучи, пациентите кои се вклучени во програмата за третман и превенција на зависности, метадонската терапија да ја примаат и во оваа здравствена установа.

Протестот беше организиран од „Граѓанската иницијатива-Гласот на Аеродром“, а меѓу присутните беше и поранешниот градоначалник на Општина Аеродром, Ивица Коневски.

„Сметаме дека одлуката е скандалозна бидејќи објективно проблемот на Кисела Вода ќе биде решен, но ќе биде префрлен на други три места. Тоа секојдневие кое го има во Кисела Вода ќе се префрли тука. Бараме одлуката да се повлече. Решението треба да го најде Филипче. Масовноста ќе се зголемува од ден на ден ако одлуката не се промени. Нема расположение ниту зависниците привремено да останат тука“, рече Коневски.

Повеќе од стотина граѓани, главно жители од зградите во близина на поликлиниката, мирно го изразија својот револт од одлуката на Министерството, а некои беа дојдени и со деца. Тие сметаат дека е недозволиво зависници да примаат терапијаа во оваа болница каде секојдневно се лекуваат и деца, а во чија непосредна близина има две градинки и основно училиште. Некои од жителите на населбата Аеродром коментираат дека проблемот со терапијата на зависниците надлежните треба да го решат со изградба на објекти на периферијата од Скопје, а не со нивна распореденост во густо населени локации во градот, како што е Аеродром и слични.

„На ова место има црква, згради, градинки, училишта… Во паркот кај црквата ние сме наоѓале шприцеви од дрога. Не сме против зависниците. Но, наместо да се градеа објекти кои ништо не значат, требаше да се изградат објекти на периферија на градот и така ќе се решеше проблемот“, изјави жител на Аеродром

Министерството за здравство пред неколку дена донесе одлука за дисперзија на Програмата за третман и превенција на зависности, од дневниот Центар во Кисела Вода, во поликлиниките во Аеродром, Ченто, Бардовци и во болницата „8 Септември“. Жителите од овие општини набрзо по соопштението, повикаа на протести преку социјалните мрежи.

Најнови вести

Коронавирус