понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 162
home Вести

АЕРОДРОМ СЕ ГУШИ: Жителите дишат загаден воздух среде лето, Марин и службите ги нема! (ФОТО)

АЕРОДРОМ СЕ ГУШИ: Жителите дишат загаден воздух среде лето, Марин и службите ги нема! (ФОТО)

Жителите на скопската населба Аеродром и Ново Лисиче попладневно буквално се гушат од густиот смог и чад кои се шири низ општината.

Граѓаните се жалат на мачнина при дишењето на чадот, а мирисот на загадениот воздух трае речиси со часови додека надлежните не реагираат.

Нашиот извор прстот го вперува во градоначалникот Златко Марин и службите кои не преземаат ништо за справување со загадениот воздух и среде лето во општината Аеродром.

Инаку КУРИР претходно пишуваше и дека загаден воздух денеска неконтролирано има низ цело Скопје, но и во повеќе градови низ земјава.

Целиот текст прочитајте го ТУКА.

Најнови вести

Коронавирус