четврток, 13. мај 2021. Вести денес: 123
home Вести

Адвокатите на кумановската Група: Непојавувањето на Ахмети и Груби како сведоци, по втор пат ги запечати доживотните казни

Адвокатите на кумановската Група: Непојавувањето на Ахмети и Груби како сведоци, по втор пат ги запечати доживотните казни

Апелациониот суд Скопје денес ја потврди пресудата на Основниот суд за изрекување казна против членови кумановската група кои се обвинети за случучањата во Диво Насеље.

Одлуката ја донесе Судскиот совет со 2 гласа за случајот да се врати на повторно судење и со три гласа против.

-Тоа е нефер но одлука која се очекуваше. Од сите докази што ги предложивме, скоро ниту еден не беше прифатен. Баравме толку многу сведоци, само еден беше прифатен. Ако сведочеше Али Ахмети, Артан Груби, Садула Дураку и други, случајот веројатно ќе беше вратен на повторно судење и членовите на групата би биле на слобода, рече еден од адвокатите за одбрана за весникот Лајм.

Адвокатите предупредуваат дека случајот ќе поднесат жалби и до Врховниот суд.

– Според законот до Врховниот суд, можат да се обжалат само доживотни казни, што значи пресудите на осуммина членови на групата. Но, ако ги срушиме обвиненијата кон нив, тие ќе бидат од полза за сите членови на Групата, затоа што целиот случај се враќа на повторно судење, изјави еден од адвокатите за одбрана за весникот.

Тимот на одбрана предупредува дека повторно ќе ги покани истите сведоци да сведочат за случајот.

Првите неофицијални информации добиени од извори на ДУИ велат дека ниту Али Ахмети ниту другите партиски функционери нема да се појават како сведоци на суд. „Сепак, тие и понатаму ќе продолжат со патриотска пропаганда“, велат истите извори.

Коронавирус