четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 175
home Вести

Абдулаќим Адеми погребан во родното Шемшово

Абдулаќим Адеми погребан во родното Шемшово

На гробиштата во тетовското село Шемшово, денеска беше погребан генералниот секретар на Демократска унија за интеграција, Абдулаќим Адеми, кој почина по тешко боледување. Од него се простија членови на семејството, пријатели, сопартијци и познаници.

На погребалната церемонија присуствуваа лидерот на ДУИ, Али Ахмети и членови на Демократската унија за интеграција како и владини функционери.

По погребалната церемонија, сопартиецот од ДУИ, Бујар Османи, му заблагодари на Адеми за добрите дела што ги направи додека беше дел од извршната власт, со ветување дека неговите почнати проекти  и натаму ќе се спроведуваат.

-Како носител на високи државни и национални функции, како пратеник, вицепремиер за спроведување на Охридскиот договор, како министер за животна средина, и потоа за образование, направи Албанците државата да ја чувствуваат за своја. Бројни училишта и проекти до лани, меѓу кои и основањето на новиот државен универзитет на албански јазик, го носат потписот на Адеми. Ќе направиме се овој отворен фронт на проекти што останаа до половина да ги довршиме како твој непишан тестамент, рече Османи во неговиот говор.

На крајот на церемонијата беше прочитана телеграма со сочувство од премиерот Зоран Заев.

Најнови вести

Коронавирус