недела, 23. јануари 2022. Вести денес: 42
home Вести

7-ми мај ќе биде работен ден

7-ми мај ќе биде работен ден

7-ми мај останува работен ден, одлучи Владата на денешната седница, откако постоеја размислувања специјално овој датум годинава да биде прогласен за неработен по повод пристигнувањето на Папата Франциск во Скопје.

Заради безбедноста поради гостувањето на поглаварот на Римокатоличката црква се размислуваше седми мај да биде  прогласен за неработен ден. Безбедноста ќе биде на високо ниво и мора да се исполнат  протоколите на Ватикан на сите нивоа на целосна контрола на движењето на луѓето каде ќе биде посетата.

Во вакви ситуации постоеше можност дури и здравствените установи да работат само за итни ситуации.

Пред пет дена директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски го посети Ватикан каде се прецизираа безбедносните протоколи.

Посетата на  папата Франциск во Скопје ќе трае 10 часа.

Најнови вести

Коронавирус