сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Милошоски: Поднесовме предлог закон за изменување и дополнување на Изборниот законик, со ова ќе се зголеми довербата во изборниот процес

Милошоски: Поднесовме предлог закон за изменување и дополнување на Изборниот законик, со ова ќе се зголеми довербата во изборниот процес

Денес сакам да ве известам дека поднесен е Предлог законот за изменување и дополнување на Изборниот законик, по скратена постапка, потпишан од сите пратенички групи. Во овој предлог закон измените предвидуваат две клучни работи, истакна на денешната изјава за медиумите, Антонијо Милошоски пратеник од ВМРО-ДПМНЕ.

– Првата е поместување на терминот за локалните избори за втората половина на октомври, што значи дека локалните избори би се одржале на 24 или на 31 октомври оваа година и втората измена е што се овозможува ефикасна употреба и реализација на законската обврска за употреба на уреди за отисок на прст при гласање, што и овозможува на ДИК да биде на ефикасен начин поврзана со дата базата на МВР, истакна тој.

Милошоски смета дека овие предложени измени ќе ја зголемат довербата во изборниот процес особено во едно за жал, поларизирано општество како што е нашето.

– Втората работа што сакам да ја споменам е дека очекуваме во текот на денешната владина седница да се реализира и она што беше договорена на вчерашната лидерска средба, а тоа е Владата, договорот за одложување на пописот во месец септември да го преточи во предлог за измени и дополнување на Законот за попис на населението и истиот во најкус можен рок да го достави до македонското собрание за да може согласно договорот да биде изгласан пред започнувањето на пописот, додаде тој.

Коронавирус