среда, 7. декември 2022. Вести денес: 164
home Вести

357 новозаразени и 18 починати од коронавирус во Македонија

357 новозаразени и 18 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1387 тестирања, а регистрирани се 357 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-132, Куманово-15, Дебар-4, Штип-11, Прилеп-17, Тетово-14, Струга-9, Велес-4, Битола-18, Охрид-24, Кавадарци-18, Гостивар-8, Гевгелија-18, Струмица-18, Крива Паланка-5, Радовиш-1, Крушево-1, Кочани-8, Пробиштип-5, Валандово-1, Виница-1, Делчево-1, Свети Николе-2, Кичево-8, Ресен-8, Неготино-6.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 689 оздравени пациенти од: Скопје-263, Куманово-36, Штип-40, Прилеп-43, Тетово-27, Струга-37, Велес-40, Битола-39, Охрид-34, Кавадарци-23, Гостивар-31, Гевгелија-8, Струмица-5, Крива Паланка-3, Радовиш-4, Крушево-1, Кочани-13, Пробиштип-2, Демир Хисар-3, Македонски Брод-3, Валандово-2, Виница-1, Кратово-2, Свети Николе-7, Кичево-3, Ресен-3 и Неготино-16.

Починати се 18 лица, седум пациенти од Скопје (72, 34, 73, 83, 51, 56, 58г), еден од Куманово (60г), двајца од Струга (70 и 82г), двајца од Битола (48 и 78г), четири пациенти од Охрид (84, 82, 70 и 78г), еден од Кочани (55г) и еден пациент од Ресен (72г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 78305, бројката на оздравени пациенти е 54034, на починати е 2292, а бројот на активни случаи изнесува 21979. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 33779, активни 11822
• Куманово 4463, активни 600
• Дебар 590, активни 175
• Штип 3188, активни 383
• Прилеп 3931, активни 854
• Тетово 4602, активни 997
• Струга 1905, активни 410
• Велес 2599, активни 616
• Битола 2866, активни 805
• Охрид 2215, активни 632
• Кавадарци 1880, активни 629
• Гостивар 3229, активни 698
• Гевгелија 1053 активни 328 (71 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 178 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2160, активни 636
• Крива Паланка 567, активни 135
• Радовиш 577, активни 139
• Крушево 155, активни 70
• Кочани 1519, активни 274
• Пробиштип 428, активни 65
• Демир Хисар 227, активни 44
• Македонски Брод 209, активни 33
• Пехчево 128, активни 21
• Берово 468, активни 96
• Валандово 275, активни 59
• Виница 427, активни 103
• Делчево 642, активни 290 (178 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 181, активни 24
• Свети Николе 1010, активни 157
• Кичево 1509, активни 335
• Ресен 600, активни 173
• Неготино 923, активни 376 (147 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1387 теста се преку: ИЈЗ-466, ЦЈЗ Скопје-35, Авицена-220, Биотек-130, МАНУ -113, Жан Митрев (Филип Втори)-84, Систина со PCR метода -141, лабораторија Лаор –40, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-74, Инфективна клиника-3, ГАК-0, Синлаб-18, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -59, УК Пулмологија со алергологија –4, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 380.616 тестирања на Ковид -19.

Qatar 2022