четврток, 27. јануари 2022. Вести денес: 63
home Вести

296.000 евра државна донација за фирмата која ја води претседателот на СДСМ Кавадарци

296.000 евра државна донација за фирмата која ја води претседателот на СДСМ Кавадарци

Уште еден скандал во Фондот за инвации. Компанијата Кодинг – Горска ДООЕЛ добила 18.227.237 денари, односно 296.000 евра од Фондот за иновации за „Воведување на нов вид на производ во нова амбалажа, дизајн и етикета за горска вода со алое вера и ацерола“, објави порталот Лидер.

Директор на производство (практично втор човек), во оваа компанија е Горан Тодоров, претседател на општинската организација на СДСМ Кавадарци. Иновативноста која ја покажува компанијата на Тодоров, е во тоа што измислиле нова амбалажа, етикета и водата ќе им била со вкус на алое вера и ацерола.

Инаку Тодоров не е единствениот Социјалдемократ иноватор. До сега, Лидер откри дека печатницата на пратеникот од СДСМ Хари Локвенец добила 10 милиони денари од Фондот за иновации а истата сума ја добил и провладиниот весник „Слободен Печат“. Во исто време, вчера ТВ Алфа откри дека истата сума ја добила и компанија на вицепремиерот Кочо Анѓушев.

Коронавирус