сабота, 24. октомври 2020. Вести денес: 77
home Вести

209 лица се вратиле во Македонија, а 162 ја напуштиле, МВР со детален извештај за изминатите 24 часа

209 лица се вратиле во Македонија, а 162 ја напуштиле, МВР со детален извештај за изминатите 24 часа

Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие:

✔️На територијата на државата на 109 лица им се издадени решенија за изолација, а 112 лица потпишале изјави за самоизолација. Oд страна на полициски службеници извршени се контроли над лица во изолација и самоизолација, при што е констатирано дека едно лице, во самоизолација, не било затекнато во својот дом.

✔️Во државен карантин се спроведени 209 лица, вратени од странски земји.

✔️По однос на забраната за движење во текот на изминатите 24 часа евидентирано е дека на ниво на цела држава 242 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 95 лица, а опоменати се 37 лица.

✔️ Вкупно 162 државјани на РМ ја напуштиле државата и потпишале изјава дека државата не им гарантира навремено враќање во државата.

⏭️ Министерството за внатрешни работи контиуирано презема активности за заштита на здравјето и животот на граѓаните.

?️ Апелирам до граѓаните да ги почитуваат мерките и одлуките на владата.

Коронавирус