среда, 7. декември 2022. Вести денес: 13
home Вести

17 македонски градови го победиле коронавирусот – еве каде нема активни случаи на заразени

17 македонски градови го победиле коронавирусот – еве каде нема активни случаи на заразени

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 155.689, бројката на оздравени пациенти е 150.063, на починати е 5.485, а бројот на активни случаи изнесува 141.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68669, Активни 60

Куманово 8882, Активни 10

Прилеп 8327, Активни 6

Тетово 7249, Активни 14

Битола 6306, Активни 5

Велес 5474, Активни 4

Гостивар 5181, Активни 1

Кавадарци 5155, Активни 2

Охрид 5019, Активни 11

Штип 4960, Активни 1

Струмица 4120, Активни 6

Струга 2981, Активни 0

Кочани 2792, Активни 0

Кичево 2596, Активни 13

Гевгелија 2195, Активни 0

Неготино 2184, Активни 0

Свети Николе 1524, Активни 1

Ресен 1234, Активни 0

Крива Паланка 1227, Активни 2

Радовиш 1161, Активни 0

Берово 1031, Активни 2

Делчево 973, Активни 0

Дебар 942, Активни 1

Виница 886, Активни 0

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 667, Активни 0

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 0

Демир Хисар 400, Активни 0

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 377, Активни 1

Македонски Брод 359, Активни 1

Пехчево 268, Активни 0

Македонска Каменица 249, Активни 0

Дојран 132, Активни 0

Qatar 2022