четврток, 28. мај 2020. Вести денес: 122
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

150 велосипедисти ќе возат во чест на загинатите специјалци во Диво насеље

150 велосипедисти ќе возат во чест на загинатите специјалци во Диво насеље

По повод годишнината од трагичните настани во кумановско Диво насеље, утре ќе се одржи традиционалната меморијална велосипедска тура „Почесен круг со велосипеди во чест на загинатите припадници на МВР“, на која учество ќе земат околу 150 велосипедисти на релација Куманово-Гостивар.

Турата ќе започне во 7 часот со старт од бензинската пумпа на „Макпетрол“ на влезот во Куманово и ќе продолжи по автопатот до Скопје, потоа низ градот Скопје и тоа до гробиштата во село Студеничани, „Камник“, село Стајковци, гробиштата „Бутел“, касарна „Илинден“ и „Ѓорче Петров“, од каде ќе продолжи по автопатот до Тетово – градски гробишта, село Брвеница“, во продолжение по автопатот до село Зубовце (Гостивар) и ќе заврши на гробиштата во Гостивар.

Велосипедската тура ќе се одвива во услови на редовен сообраќај, со движење по десната страна на коловозот во правец на движење и пропуштање на учесниците во истата од страна на сообраќајната полиција на семафоризирани и пофреквентни крстосници.

Заради непречено одвивање на настанот, МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници по сообраќајниците каде ќе се одвива велосипедската тура.

Коронавирус