среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 35
home Вести

128.251 граѓанин се пријавиле за вакцинација против Ковид-19, вакцинирани 3.546 здравствени работници

128.251 граѓанин се пријавиле за вакцинација против Ковид-19, вакцинирани 3.546 здравствени работници

Вакцина против Ковид-19 заклучно со денеска примиле 3.546 здравствени работници, информираа за МИА од Министерството за здравство.

За вакцинација преку веб-страницата „vakcinacija.mk“ досега се пријавиле 75.900 граѓани, а 52.351 преку матичен лекар, посочуваат од Министерството и додаваат дека од вкупно пријавените 128 251 за вакцинација, 60.959 се на возраст над 70 години.

Коронавирус