понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 135
home Македонија

Стоилов: Веспрем е апсолутен фаворит против Вардар во овој состав

Стоилов: Веспрем е апсолутен фаворит против Вардар во овој состав

Во пресрет на неделниот дуел со Веспрем во ракометната Лига на шампиони, капитенот на Варддар, Стојанче Стоилов, фаворитската улога им ја препушти на гостите од Унгарија.

– Знаете каква е ситуацијата во Вардар. Ростерот е тој. Веспрем е апсолутен фаворит, да не се лажеме. Нам ни останува да се бориме и да не ја разочараме публиката. Играме со тоа што располагаме. Не можеме да подготвиме нормална одбрана за овој меч. Многу од играчите се повредени. И голманите реално не се на ниво, но и целата одбрана воопшто. Не е вината само кај голманите. Ние сме тим. Тоа е ростерот и со тој ростер треба да играме до крај, потенцира Стоилов на денешната прес-конференција.

На малиот број играчи за ротација се пожали и тренерот Едуард Кокшаров.

– Имаме многу проблеми и нема смисла стално да зборуваме за тоа. Ги немаме Дисингер и Кристопанс, двата главни играчи за одбраната 6-0. Се надевам дека тие што ќе добијат можност да бидат на теренот, со поддршка од нашите навивачи ќе успеат да дојдат до позитивен резултат, рече тренерот Едуард Кокшаров.

Натпреварот Вардар – Веспрем, од 10. коло од ЛШ, се игра в недела во СЦ „Јане Сандански“ со почеток во 17 часот.